lut 12,2020

Rozwijające gry planszowe dla dzieci

Rynek produktów dziecięcych jest przepełniony różnego rodzaju zabawkami czy grami. Przy każdej okazji związanej z prezentami dla najmłodszych jesteśmy zasypywani ofertami producentów gier i zabawek dla dzieci. W tym natłoku reklam i informacji ławo się zgubić, a przecież przez zabawę dzieci bardzo dużo się uczą. Warto więc wybierać gry, które będą rozwijać różne umiejętności. Poniżej przygotowaliśmy przegląd rozwijających gier planszowych, uporządkowany według kategorii wiekowej wraz z krótkim opisem:

Gry dla dzieci w wieku 3+

Potwory do szafy

Na tym etapie gry planszowe dla dzieci od 3 lat muszą być proste i atrakcyjne wizualnie. Im bardziej kolorowe tym bardziej skupią uwagę naszych pociech. Potwory do szafy jest grą typu memory, co znaczy, że głównym zadaniem jest ćwiczenie pamięci. Dziecko musi zapamiętać, w którym miejscu znajdował się dany obrazek i odnaleźć parę. W tej grze możemy uniknąć rywalizacji grając jako jedna drużyna.

Cztery pory roku

Ślicznie ilustrowana gra, w której chodzi o dopasowanie zjawisk przyrodniczych oraz czynności charakterystycznych dla danej pory roku. Bardzo lekka i przyjemna gra, z której maluchy mogą wynieść podstawową wiedzę o świecie.

Gry dla dzieci w wieku 4+

Story Cubes 

Gra rozwijająca kreatywność, umiejętność opowiadania oraz inteligencję. Bardzo integrująca, łatwa do zapakowania na drogę i odporna na uszkodzenia. Polega na rzucaniu kostkami i wymyślaniu sensownej historii zgodnie z wyrzuconym symbolem. Występuje również w edycjach tematycznych związanych z postaciami z bajek lub też w konkretnych zawężonych dziedzinach takich jak: medycyna, astronomia czy kryminalistyka. Te ostatnie będą odpowiednie dla trochę starszych dzieci.

Dobble

Gra dla dzieci od 6 roku życia, ale także całkowicie pochłania dorosłych. Dzięki niej dzieci ćwiczą spostrzegawczość i skupienie, które zdecydowanie przydadzą się w późniejszej nauce. Gra składa się z kart, na których są różne ilustracje, każda karta ma tylko jedną parę obrazków z inną kartą. Gracze muszą jak najszybciej je odnaleźć. Podobne kolory przedmiotów utrudniają to zadanie. Zabawa naprawdę potrafi być przednia przy tej grze! Pomimo kategorii wiekowej 6+ młodsze dzieci również poradzą sobie z grą.

Pytaki

Jak sama nazwa wskazuje, gra opiera się na pytaniach. Jest bardzo cenioną grą wśród wielu mam. Przede wszystkim największą zaletą jest wzmacnianie więzi rodzinnych. W pytaniach pojawiają się kwestie, o których często zapominamy, a dzięki ich przypomnieniu mamy pretekst do rozmowy. Niektóre pytania powodują śmiech, inne refleksję, jedne przywołują wspomnienia, inne wywołują emocje. Dzięki różnym pytaniom możemy się wiele dowiedzieć o członkach rodziny. Szczególny wymiar ma gra dla młodszych dzieci, gdyż kształtuje empatię, pozwala wczuć się w sytuację innej osoby, uczy nazywania uczuć i mówienia o nich. We wczesnym wieku dzieci wymiar emocjonalny ma bardzo dużą wagę w rozwoju. Z pewnością zdobyte umiejętności zaowocują na etapie nastolatka.

Gry dla dzieci w wieku 8+

Monopoly

Bardzo znana gra, która nie tylko przynosi frajdę dzieciom. Gracze kupują posiadłości, mogą stawić domy i hotele, pobierać za nie opłaty, wzbogacać się lub bankrutować. Świetnie uczy dzieci podstaw zarządzania pieniędzmi i planowania finansowego. Gra strategiczna, w której trzeba przemyśleć swoje ruchy i przewidywać ich konsekwencje.

Fauna

Gra edukacyjna dla dzieci starszych ( kategoria wiekowa producenta 10+). Zadaniem graczy jest odpowiedź na pytania znajdujące się na wylosowanych kartach. Pytania są ogólne i szczegółowe, dotyczą rozmiarów zwierząt, miejsc zamieszkania itp. Gra ta świetnie utrwala wiedzę o zwierzętach, które lubią chyba wszystkie dzieci, jest także interesująca dla dorosłych.

Gra pozorów

Gra karciana, podobna do omówionej wyżej gry dobble. Bardzo dobrze ćwiczy spostrzegawczość i refleks. W założeniu opiera się na efekcie Johna Ridleya Stroopa, psychologa, który twierdził, że nie wszystko jest takie, jakie się wydaje. Gra polega na zauważeniu drobnych różnic z pozoru tych samych obrazków.

Cortex

Inaczej zwana salą gimnastyczną dla umysłu. Gra wzmacnia logiczne myślenie, pamięć i refleks przy jednoczesnej zabawie. Każdy uczestnik losuje kartę z wyzwaniem, jak na przykład – przejście labiryntu, rozwiązanie łamigłówki obrazkowej, kartę teksturową, która rozwija zmysł dotyku itp. Zadania te świetnie rozwijają funkcję ludzkiego mózgu. Charakter rywalizacji i wyzwania bardzo angażuje dzieci.

Dixit

Bardzo uniwersalna gra, z fascynującymi ilustracjami. Gra składa się z kart metaforycznych, do których należy przyporządkować skojarzenie, następnie gracze muszą znaleźć właściwa kartę. Ilustracje są bardzo artystyczne, dzięki czemu można przypisać im wiele motywów, rozwija to kreatywność i twórcze myślenie, zarówno młodszych, jak i starszych graczów.

5 Sekund

Z pozoru proste pytania pod wpływem presji czasu okazują się być nie lada łamigłówką. Świetnie angażująca wszystkich uczestników gra polega na odpowiedzi na wylosowane pytania. Ćwiczy myślenie, umiejętność kojarzenia oraz refleks. W tej grze dzieci uczą się myśleć pod presją czasu. Rozrywka dla wszystkich domowników gwarantowana.

Scrabble

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać tej gry. Jedna z najpopularniejszych gier słownych na świecie! Wersja polska jest o tyle bardziej wymagająca, że wymaga znajomości fleksji i gramatyki. Język polski charakteryzuje się bowiem bardziej złożoną koniunkcją niż, na przykład, angielski. Zatem gra staje się bardziej logiczna. Poza wpływem na kreatywność, zasób słownictwa gra ta również sprzyja rozwojowi strategicznego myślenia, gdyż gracz, aby zdobyć największą ilość punktów, musi ułożyć wyrazy w odpowiednio dużo punktowanych miejscach. Kolejnym elementem, który stymuluje nabywanie umiejętności jest ograniczony czas. Dzięki temu dziecko uczy się umiejętności gospodarowania czasem, podejmowania decyzji bez zbędnego nawracania do analizy istniejących możliwości. Warto również wspomnieć o nabywaniu umiejętności godzenia się z porażką. Z racji, iż element losowy gry sprawia, że nie będzie można ułożyć dobrze punktowanego wyrazu, trzeba nauczyć się godzić z przegraną. Poradzenie psychiczne w takiej sytuacji owocuje w prawdziwym życiu siłą charakteru i umiejętnością dążenia do sukcesu, mimo porażek.

Taboo

Tym razem mniej słów znaczy więcej! W grze taboo bawimy się słowami. Musimy opowiedzieć o wylosowanym haśle w taki sposób, by nie powiedzieć określonych ”zakazanych słów”.  Zdolności komunikacyjne oraz kreatywność będą tutaj pomocne. Gra ta świetnie pokaże dzieciom wagę i znaczenie słów. Nauczy także łączyć je ze sobą w pomysłowy, a czasem nawet zabawny sposób.

Gra uczuć

Gra terapeutyczno-edukacyjna, wykorzystywana przez psychologów, pedagogów, psychoterapeutów, a także rodziców. Jest dosyć mało tego typu produktów na rynku, dlatego też ta gra ma swoje miejsce w naszym rankingu. Nie jest ona przeznaczona tylko dla dzieci z jakimś konkretnym problemem. Na etapie wczesnoszkolnym czasem trudno zrozumieć świat naszego 6/7/8 latka. Poprzez dokończenie zdań typu: „ Boję się gdy…”, „Gdy mam dobry humor to…”, „ W przyszłości…” łatwiej jest zapoznać się ze schematami myślowymi naszego małego człowieka, wspomaga też to dzielenie się doświadczeniami. Generalnie gra ta służy odkrywaniu emocji, poglądów i potrzeb. Bardzo przypomina grę Pytaki. Główną różnicą jest tu rozgrywka, która ma inny charakter. Cele pozostają te same: nastawienie na szczery dialog, uważne słuchanie, rozumienie oraz dotarcie do drugiej osoby. Gra ta także sprawdzi się w wieku wczesnoszkolnym, kiedy dziecko doświadcza stresu podczas lekcji, boryka się z problemami socjalnymi. Będzie ona narzędziem do nauki.

 

Inne ciekawe gry, które można samemu zrobić lub ściągnąć darmową aplikację.

Kalambury

Gra ta często wykorzystywana jest przez pedagogów na lekcjach językowych. Kalambury doskonale kształtują kompetencje komunikacyjne; jak zawrzeć w naszym komunikacie treści i intencje jakie chcemy przekazać. Forma gry zależy od nas, możemy przyjąć formę pantomimy, rebusu, opisu lub definicji.  Każda z nich narzuca nieco inne wymagania i kształci inne obszary. Jeżeli wybierzemy rebus lub pantomimę większa werbalna aktywność będzie po stronie osoby lub osób zgadujących. W tradycyjnym definiowaniu będzie ona po stronie gracza.

Czółko

Kim jestem? Uczestnik musi odgadnąć jakie wylosował hasło. Gra nie wymaga żadnej planszy, można samemu zrobić losy, na przykład, na przyklejanych karteczkach, albo ściągnąć wersję mobilną w postaci aplikacji, która jest darmowa. Zadawanie pytań, na które można udzielić odpowiedzi w formie tak/nie. Bardzo szybko integruje i zapewnia dużą rozrywkę. Uczy logicznego myślenia i formułowania pytań.

Podsumowanie

Wybrane gry zostały wyselekcjonowane pod kątem przydatności i walorów edukacyjnych. Nie stanowią one katalogu zamkniętego. Jest wiele innych gier, które także będą doskonale ćwiczyć różne umiejętności i przekazywać wiedzę o świecie. Te tutaj wydają się nam najbardziej atrakcyjne pod względem rozrywkowym, edukacyjnym i tematycznym. Opracowując to zestawienie skupiliśmy się bardziej na wymiarze intelektualno-emocjonalnym dziecka. Gra planszowa jest czynnikiem, który wpływa na kształtowanie wielu dziecięcych emocji. Dzieci uczą się panować nad emocjami, pokazują, że nie zawsze możemy kontrolować przebieg sytuacji. Ucząc je swojego potencjału, mocnych i słabych stron, radzenia sobie z sukcesem jak i porażką. Kształtują także społeczne kompetencje i zachowania.

Bibliografia:

Poszukując trafnych pozycji do tej kompozycji przeszukaliśmy masę blogów poświęconych tej tematyce, których umieszczenie tutaj zajęłoby za dużo miejsca. Przeczytaliśmy komentarze wielu mam, które sprawdziły gry wraz z dziećmi. Przebrnęliśmy również przez szczegółowe opisy producentów zabawek oraz sugerowaliśmy się własnym doświadczeniem.  Niektóre gry naprawdę świetnie sprawdzają się na spotkaniach towarzyskich już pełnoletnich osób. Potwierdzamy.😊

Mimo to oto kilka ciekawszych propozycji rozwijających temat i niektóre pozycje:

1. Kwartalnik Edukacja Elementarna W Teorii i Praktyce Wychowanie społeczno-emocjonalne dziecka, numer 25 (3/2012), Akademia Ignatium, Kraków, 2012.
2. Katarzyna Szewczuk, Gra planszowa narzędziem wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka Board Games as Tools Supporting the Complex Development of a Child
3. Blog https://www.blogojciec.pl/dzieci/25-najlepszych-gier-planszowych-dla-dzieci/
4. Blog https://mamacarla.pl/10-najlepszych-gier-planszowych-dla-3-latkow/
5. Blog https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/08/najlepsze-gry-planszowe-dla-dzieci-2/

 

Źródła grafik:

1. www.empik.com
2. www.granna.pl
3. www.polter.pl
4. www.muve.pl
5. www.pytaki.pl
6. www.muve.com

7. www.gryplanszowe.pl
8. www.smyk.com
9. www.ceneo.pl
10. www.smyk.com
11. www.gryplaszowe.pl
12. www.empik.com
13. www.empik.com
14. www.tantis.pl