
O czym szumią drzewa… Kilkanaście faktów o lasach.
Nasz projekt „Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska” realizowany w Programie Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanym z funduszy EOG, ma za zadanie zmotywować społeczności lokalne do zaprzestania wywożenia śmieci do lasów. Aby przybliżyć sobie temat światowych gajów, borów i kniei, poczytajcie, jakie tajemnice skrywają…
1. Ogólna powierzchnia lasów na kuli ziemskiej wynosi 3 999 134 tys. ha. Przeciętna lesistość w krajach świata to około 30,6%, a na 1 mieszkańca Ziemi przypada mniej więcej 0,62 ha lasu.
2. Do krajów o największej powierzchni lasów (w procentach ogólnej powierzchni lasów świata) należą: Rosja (20%), Brazylia (12%), Kanada (9%) oraz Chiny (5%).
3. Lesistość Polski wynosi 29,6% i została zwiększona z 21% od roku 1945 (według danych Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2018 r.)
4. Podstawą prac zalesieniowych w Polsce jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 33% w roku 2050.
5. Największym europejskim lasem jest Puszcza Białowieska, która stanowi relikt pierwotnych krajobrazów leśnych. Rozciąga się na powierzchni 1500 kilometrów kwadratowych.
6. Najniebezpieczniejszym lasem na świecie jest Gadchiroli zlokalizowany w Indiach. Stanowi schronienie i teren walk maoistów indyjskich zwanych naksalitami. Rebelia na tych terenach trwa od 1967, a turystyka nie istnieje.
7. Najstarszym lasem jest Daintree Forest w Australii. Liczy sobie 180 milionów lat!
8. Jednym z najbardziej tajemniczych lasów w Europie jest niemiecki Schwarzwald (Czarny Las), który stanowił inspirację dla braci Grimm i ich baśni.
9. Lasy są domem dla 80% zwierząt i roślin lądowych.
10. Drzewa są niezbędnymi elementami zrównoważonego miasta. Ich cień ochładza powietrze nawet o 8 stopni, dzięki czemu zużycie klimatyzacji spada o 30%. Miejskie drzewa są również skutecznymi filtrami, gdyż pochłaniają groźne zanieczyszczenia i pyły drobnocząsteczkowe.
11. Najwyższym drzewem na świecie jest kalifornijski Hyperion. Ma 115,61 metrów. Znajduje się w Parku Narodowym Redwood, a jego dokładna lokalizacja przez pewien czas była objęta tajemnicą. Najpotężniejszym, natomiast, jest sekwoja olbrzymia, nazywana General Sherman, która mieści 1486 metrów sześciennych drzewa, a średnica jej pnia wynosi 8 metrów. Znajduje się w górach Sierra Nevada w Stanach Zjednoczonych.
12. Drewno księżycowe to drewno ścinane w odpowiedniej fazie księżyca. Według Erwina Thoma, który spopularyzował tę nazwę, drewno księżycowe jest twardsze, odporniejsze na ciężkie warunki atmosferyczne oraz szkodliwe działanie grzybów i insektów.
13. Największym lasem deszczowym na świecie jest Amazonia. Stanowi dom dla 30 mln ludzi oraz jednego na dziesięć znanych gatunków fauny i flory na Ziemi.
14. Wylesienie, czyli deforestacja, to proces przemiany lasu w obszar bezleśny. Czasem wylesienie ma przyczyny naturalne, zazwyczaj jednak jest efektem działalności człowieka.
15. Wylesienie w Amazonii osiągnęło najwyższy poziom od 12 lat – jak wynika z najnowszych danych.
Autor: Iza
Zdjęcie: Mabel Amber z pixabay.com
Źródła:
https://www.lasy.gov.pl/pl/nasze-lasy/polskie-lasy/
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/lasy-na-swiecie/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszcza_Bia%C5%82owieska
https://icytales.com/most-dangerous-forests-in-the-world/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_maoistowskie_w_Indiach
https://turystyka.wp.pl/najbardziej-nawiedzone-lasy-swiata-6043992292758657g/3
https://unece.org/forestry/news/10-facts-fall-love-forests
https://pl.wikipedia.org/wiki/General_Sherman_(drzewo)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hyperion_(drzewo)
https://www.worldwildlife.org/videos/our-world-s-largest-rainforest-the-amazon
http://www.fao.org/state-of-forests/en/
https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/podniebne-rzeki-jak-wylesianie-wplywa-na-globalny-cykl-hydrologiczny-358
Artykuł powstał w ramach projektu „Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.