Wspólnie z Fundacją PZU wysyłamy 303 dzieci na Planetę Robotów!

25 października 2019 roku otrzymaliśmy kosmiczną wiadomość. Fundacja PZU przyznała nam grant w swoim konkursie „Z PZU po lekcjach”. Otrzymaliśmy dotację na projekt „Podróż na Planetę Robotów”, którego głównym założeniem było zorganizowanie warsztatów z robotyki dla uczniów czterech szkół podstawowych powiatu siedleckiego (placówki w Przesmykach, Paprotni, Hołubli i Krześlinie).

Dlaczego Robotyka? Gdyż jest przyszłością 🙂 Rozwija mnóstwo umiejętności (myślenie logiczne, praca zespołowa, zdolności manualne i techniczne), wpływa na nasze życie, jej obszar występowania jest bardzo szeroki. Pomyślmy o samojezdnym odkurzaczu niezwykle popularnym wśród Amerykanów. IRobot Roomba to rewolucja w sprzątaniu. Zbiera okruszki, potrafi nawet przetrzeć podłogę na mokro, a w razie spadku energii kieruje się w stronę własnej ładowni, aby zasilić baterie. Czego chcieć więcej? Jeśli ktoś (tak, jak ja) ma obsesję na punkcie czystego parkietu, to robotyka dotyczy również jego!

Jaki był cel naszego projektu? Przybliżenie dzieciakom fascynującego świata robotów! Uczniowie z klas I-VII wzięli udział w warsztatach jednorazowych – pilotażowych, na których mogli odkryć, czy sztuczna inteligencja to temat miły ich sercu. Naszej młodzieży z klas ósmych zaproponowaliśmy zajęcia cykliczne – 20 godzin budowania maszyn. Dzięki projektowi, aż 303 uczniów doświadczyło robotyki – 241 dzieci z klas I-VII i 62 ósmoklasistów.

Podróż na Planetę Robotów przygotował Mały Inżynier z Siedlec, który jest niekwestionowanym liderem w dziedzinie programowania na rynku edukacyjnym w Polsce. Nasz wykonawca zaproponował dzieciom następujące tematy zajęć: Rover, samochód wyścigowy, gitara, linefollower, robot sprzątający i Milo.

W naszą precyzyjnie przygotowaną ekspedycję wyruszyliśmy pewnego listopadowego dnia 2019 roku. Rozpoczęliśmy od konsultacji w trzech szkołach (w Przesmykach, Paprotni i Krześlinie), dzięki którym nie tylko dzieci, ale również odwiedzający szkołę rodzice mogli przyjrzeć się maszynom zbudowanym przez Małego Inżyniera! Robotom daliśmy życie i wprawiliśmy je w ruch. Zachwytom nie było końca. Wyobraźcie sobie skromną budowlę z klocków LEGO, która nagle ożywa i zadziwia swoją inteligencją wszystkich dookoła. Człowiek osiągnął szczyt w dziedzinie technologii! Każde spotkanie informacyjne trwało trzy godziny i przyciągnęło do stoiska rzesze wielbicieli nowinek technicznych.

Zajęcia jednorazowe rozpoczęły się z dniem 9 grudnia 2019 w szkole w Przesmykach, a zakończyły 20 stycznia w szkole w Paprotni. Opinie uczniów, nauczycieli i dyrektorów były bardzo pozytywne. Któż nie chciałby wybrać się na Planetę zamieszkałą przez inteligentne maszyny? Mamy nadzieję, że klasy I-VII zakochały się w robotyce i chętnie do niej wrócą w życiu zawodowym 🙂

Zajęcia dla ósmoklasistów wystartowały 19 lutego 2020 roku w czasie ferii zimowych. Udało się zgromadzić całą klasę szkoły w Przesmykach. Tego dnia na warsztatach pojawiła się bardzo ważna osoba – Pani Monika Półbratek – dziennikarka Radio Eska. Dzięki jej zaangażowaniu informacja o projekcie pojawiła się cztery razy w radio oraz w artykule na łamach portalu internetowego Eski. Z Panią Redaktor przyjemność mieli rozmawiać: Izabela Zientara (Prezes Fundacji Śmiałka), Anna Łęczycka (dyrektor Zespołu Szkół w Przesmykach), Piotr Czarnocki (właściciel i koordynator Małego Inżyniera w Siedlcach) oraz nasi ósmoklasiści. Informacja o projekcie pojawiła się również w witrynie internetowej: zyciesiedleckie.pl.

Nasz międzyplanetarny projekt został przerwany dnia 12 marca 2020, kiedy zamknięto szkoły z powodu pandemii koronawirusa. Na szczęście, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa, udało nam się go dokończyć we wrześniu. Dzisiaj świętujemy ogromny sukces, gdyż ponad 300 uczniów poznało tajniki wspaniałej dyscypliny zwanej ROBOTYKĄ.

Artykuł na portalu Radio Eska: https://www.eska.pl/siedlce/podroz-na-planete-robotow-odbywaja-uczniowie-4-szkol-z-powiatu-siedleckiego-aa-cetG-Zt4Z-ckcc.html

Artykuł w Życiu Siedleckim: https://zyciesiedleckie.pl/pl/14_kultura/23152_iskra-zapalna-i-inspiracja-ktore-sa-potrzebne-dzieciom—o-fundacji-smialka.html