Więc chodź! Pomaluj mój świat… Malowanie na płótnie w klasie 6

  • 2018-02-13
  • 10:10 - 10:55
Więc chodź! Pomaluj mój świat… Malowanie na płótnie w klasie 6

Dnia 13 lutego 2018 r. o godzinie 10:10 Pani Beata Radzikowska – architekt wnętrz i artystka – przeprowadziła warsztat plastyczny w klasie 6 szkoły podstawowej w Hołubli. Tym razem, dzieci malowały miasto na płótnie kredkami z octem.

Malowanie to jedna z najważniejszych form ekspresji artystycznej. Do dnia dzisiejszego sztuka malowania cieszy się ogromną popularnością i uznaniem mimo, że jest coraz częściej wypierana przez fotografię.

W przypadku malarstwa mamy do czynienia z różnego rodzaju tematyką obrazów, a także technikami malarskimi. Najważniejszy okres rozwoju to renesans, impresjonizm, kubizm.

Często wspominamy o tym, jakie są techniki malarskie, jednakże bardzo często zapomina się o istotnym elemencie tj. o podstawie obrazu. Najpopularniejsze są obrazy na płótnie, ale w galeriach czy w sklepach spotykamy obrazy na deskach, szkle, papierze itp.

Każdy z materiałów ma jakiś defekt. Szkło może zostać zbite, deska jest ciężka i próchnieje. Malowidła ścienne też nie są trwałe, zależy bowiem na jakie warunki atmosferyczne są narażone.

Jak możemy zaobserwować np. w muzeum, obrazy na płótnie są w stanie przetrwać setki lat. Owszem, niejednokrotnie ulegały również uszkodzeniom, niemniej jednak rozerwane obrazy na takim podłożu można zszyć.

Płótno oprócz tego, że jest trwałe, dobrze przyjmuje farbę. Ponadto obrazy takie są lekkie, łatwe w transporcie i dlatego też bezpieczne.

To również tani materiał, dzięki czemu obrazy mają atrakcyjną cenę, chyba, że ich autorem jest Picasso 🙂

Na dzisiejszych zajęciach dzieci malowały panoramę miasta Kredkami Bambino moczonymi w occie, na kawałku płótna, również zamoczonym w occie. Takie kredki zachowują się jak akwarelowe farby do tkanin. Kolory stają się wyraźne, pastelowe, a dzieła są zachwycające.