Czym jest robotyka i jakie korzyści przynosi?

Czym jest robotyka i jakie korzyści przynosi?

O tym, czym jest robotyka i jakie niesie korzyści piszą nasze wolontariuszki – Małgosia i Lada. Tekst Lady na język polski tłumaczy Konrad. Zapraszamy do lektury!

 

Robotyka – dziedzina zajmująca się robotami konstruowanymi nie tylko w celach rozrywkowych. Robotyka stanowi interdyscyplinarną dziedzinę łączącą tradycyjne gałęzie nauk technicznych. Między innymi w jej skład wchodzą takie dziedziny jak mechanika, automatyka, elektronika, sensoryka, cybernetyka i informatyka. Zakres badań robotyki obejmuje również kwestię sztucznej inteligencji. Obszar wykorzystania robotyki jest obecnie bardzo szeroki, ma miejsce w wielu sferach życia człowieka: w przemyśle, transporcie, medycynie, budownictwie, gospodarstwie domowym oraz w eksploracji oceanu i kosmosu. Głównym celem zrobotyzowania poszczególnych sfer jest zwiększenie produktywności i efektywności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów wytwarzania. Wiele zadań, w których liczy się szybkość, wytrzymałość, dokładność jest lepiej wykonywanych przez maszyny niż człowieka. Dlatego też, roboty na stałe wkroczyły w wiele branż zawodowych.

Robotyka bliższa niż Ci się wydaje!

Wbrew pozorom używamy robotów na porządku dziennym nie zdając sobie z tego sprawy. Urządzenia najnowszej generacji noszą miano inteligentnych, co oznacza, że wykazują się możliwością wykonywania bardziej zaawansowanych funkcji i samodzielnością wyboru odpowiednich parametrów. Przykładem mogą być inteligentne urządzenia typu odkurzacz, piekarnik kuchenny czy pralka. Znane nam są już odkurzacze, które same jeżdżą po domu i odkurzają, a na koniec wracają na miejsce podłączając się do ładowni. Te urządzenia już zaliczane są do robotów. Podczas gdy, w tym przypadku roboty są stworzone do przejmowania obowiązków człowieka, w medycynie służą już raczej do ułatwiania pracy lekarzy. Wiele urządzeń wykorzystywanych jest na salach operacyjnych przez chirurgów przy skomplikowanych operacjach, które wymagają niezwykle precyzyjnych ruchów drobnymi instrumentami w ciele pacjenta. Niemniej jednak, zastosowanie robotów na największą skalę ma miejsce w przemyśle produkcyjnym. Fabryki motoryzacyjne, fabryki produkcji spożywczej, chemicznej, tekstylnej, przemysłowej i wiele innych korzysta z maszyn na różnych etapach produkcji. W szczególności monotonne, powtarzalne lub niebezpieczne czynności takie jak : lakierowanie karoserii, spawanie metalowcy elementów, etykietowanie są wykonywane przez maszyny przy nadzorze człowieka.

Robotyka naszą przyszłością?

Jeszcze niedawno drony stanowiły swoistą nowinkę technologii. Dziś drony można z łatwością zakupić prawie w każdym sklepie RTV. Przestają być luksusowym dobrem, a stają się bardziej dostępne. Ich użycie ma szerokie spektrum zaczynając od fotografii a skończywszy na wykorzystaniu w wojsku jako maszyny szpiegującej, badającej niebezpieczne środowisko.

Innym przykładem jest metro bezzałogowe, prowadzone przez system czyli de facto robota. W Polsce takiego rozwiązania jeszcze nie zastosowano, ale w Paryżu taki środek transportu jako pierwszy na świecie funkcjonuje już nieprzerwanie od 2011 . Podobnie we Włoszech, Hiszpanii czy Danii.

Rozwiązania bezzałogowe środków komunikacji miejskiej dotyczą również samochodów. Pierwsze prototypy samochodów bezzałogowych powstały już 2004-2007.  Od 2018 roku w Kalifornii taksówki bezzałogowe mają prawo funkcjonowania.

Jeżeli to wciąż wydaje się mało przełomowe Uber Dron na pewno was zaskoczy! W Nowym Jorku testom został poddany helikopter służący komercyjnym przelotom na lotniska na terenie miasta. Z racji powiększających się korków, dotarcie na lotnisko na czas, drogą lądową wymaga w godzinach szczytu nie lada wysiłku. Z rozwiązaniem wkroczyła firma Uber, która już oferuje możliwość zamówienia helikoptera – taksówkę z pilotem, natomiast w planach przewiduje wprowadzenie na rynek dronów/helikopterów bezzałogowych przeznaczonych do transportu pasażerów.

Ostatnie dwa przykłady są oczywiście na etapie raczkowania, jednak tępo postępującej technologii pozwala na przewidywanie, że takie rozwiązania w niedalekiej przyszłości mogą stać się normą. Zatem można wnioskować, że robotyka z pewnością nie przestanie nam towarzyszyć a wręcz przeciwnie, będzie coraz bardziej wkraczać w nasze życie. Niesie to ze sobą wiele zmian, ale także możliwości. Niewątpliwie inżynieria oraz programowanie będą cieszyć się jeszcze większą popularnością.

Małgosia

 

Nie da się zaprzeczyć temu, że w dzisiejszych czasach edukacja z zakresu inżynierii i przedmiotów ścisłych jest niezwykle ważna. Zapewnia ona cenne umiejętności, które mogą się bardzo przydać w przyszłości, w trakcie poszukiwań pracy. Łatwo sobie również wyobrazić, że młodzi uczniowie, którzy uwielbiają uczyć się o technologii, docenią robotykę jako okazję do praktycznego wykazania się swoją wiedzą z zakresu inżynierii i, być może, odkryją nową pasję. Jest jednak jeszcze kilka ukrytych korzyści, które wiążą się z nauką robotyki w młodym wieku.

# 1 Zdobywanie umiejętności technicznych

Mamy świetne wieści dla wszystkich, którzy narzekają na to, że dzisiejsza młodzież „nie potrafi nawet wymienić opony” i że „najprostszych rzeczy nie umie naprawić”. Robotyka to nie tylko sucha teoria! Zachęca ona dzieci do korzystania z ich zdolności motorycznych w celu zbudowania maszyny.

# 2 Zdobywanie umiejętności miękkich

Budowanie robota to złożony proces, który zwykle jest wykonywany przez grupę uczniów. Tego typu projekty mogą być doskonałą okazją dla młodych ludzi, by odkryli i polepszyli swoje umiejętności miękkie, takie jak: zdolności przywódcze, rozwiązywanie problemów i komunikacja interpersonalna. To, co czyni robotykę tak niesamowitą, to fakt, że każdy uczeń wnosi coś nowego — chociażby kreatywne myślenie, staranne planowanie projektu czy konkretną wiedzę z zakresu kodowania.

# 3 Dobra zabawa

Nie oszukujmy się — budowanie robota brzmi o wiele ciekawiej niż czytanie kolejnego szkolnego podręcznika. Uczestniczenie w ekscytującym i kreatywnym projekcie z pewnością gromadzi sporo uczniów i pozwala im decydować o tym, w jaki sposób chcą się uczyć.

Tak czy inaczej, robotyka nadal jest stosunkowo nową dziedziną edukacji, ale z pewnością jest ona wyjątkową okazją dla młodych ludzi, aby odkryli swoje ukryte talenty i dobrze się bawili!

Lada