Starcie z Ryhem, czyli Mistrz Piłki Ulicznej w Hołubli

  • 2018-01-09
  • 10:00 - 11:00
Starcie z Ryhem, czyli Mistrz Piłki Ulicznej w Hołubli

Dzięki staraniom naszej Fundacji szkołę podstawową w Hołubli odwiedził niezwykły gość. Damian Gawrych vel Ryh to trzykrotny Mistrz Polski w Pannie, laureat II miejsca w Skills Battle w Antwerpii oraz laureat III miejsca w Mistrzostwach Świata 2015 Liberec. Damian jest także założycielem Alternative Soccer; witryny internetowej i sklepu oraz pomysłodawcą Freestivalu, czyli Mistrzostw Świata Piłki Ulicznej. Street Games odbyły się w zeszłym roku w Grodzisku Mazowieckim i były pierwszymi globalnymi zawodami tego typu rozegranymi w Polsce.

Pierwsze kroki w piłce ulicznej Damian stawiał w Jaktorowie, swojej rodzinnej miejscowości, położonej w okolicy Grodziska Mazowieckiego. Był rozpieranym przez energię, słodkim dzieciakiem z głową pełną pomysłów. Razem z kolegami budował prowizoryczne bramki z gałęzi oraz wykreślał patykiem miejsce na boisko. Wtedy zaczynała się zabawa. Energia, szybkość i zwinność chłopaków szły w parze z systematycznością, precyzją oraz kiełkującą techniką. Tak narodziła się pasja, która płonie w Damianie do dzisiaj. Nasz gość bardzo chętnie promuje „pannę“ wśród dzieci i młodzieży. Zachęca nie tylko do ćwiczeń, ale też do regularnej nauki w ławce szkolnej, która kształtuje obowiązkowość i koncentrację, niezbędne w piłce. Tak było i tym razem. Damian porwał nas inspirującą opowieścią o swoim życiu i jego wybitnej części, czyli pannie. Ale, ale… Czym jest owa panna?

Jest to sport w niewielkim stopniu przypominający piłkę nożną. W pojedynku udział bierze dwóch lub czterech graczy. Najpopularniejszą wersją jest „jeden na jednego“. Bitwa trwa maksymalnie 3 minuty, a zwycięża ten, kto pierwszy wykona manewr puszczenia piłki pomiędzy nogami konkurenta (tzw. panna). Zawodnik musi polegać wyłącznie na sobie, a jego skupienie i spokój są równie ważne, jak spryt oraz szybkość. Każdy sport wyśmienicie rozwija kondycję fizyczną, ale street games dodatkowo pozwalają nam pogłówkować. Rozgryzienie strategii przeciwnika oraz opracowanie planu pokonania jej może być nie lada zadaniem, nawet dla doświadczonych praktyków panny.

Po fantastycznej opowieści o swojej pasji i pracy, Damian wyzwał na „pannowy“ pojedynek kilku uczniów oraz nauczyciela wychowania fizycznego, Pana Macieja Tomaszewskiego. Trzeba przyznać, że reprezentacja szkoły podstawowej w Hołubli spisała się znakomicie.

Więcej o Ryhu i jego projektach przeczytacie na stronach: alternativesoccer.pl oraz freestival.pl. Facebook: Alternative Soccer i Street Games, a także Ryh Panna Footballer. Damian wspiera wiele charytatywnych inicjatyw (m.in. zakup piłek dla dzieci w Gambii). Prowadzi również kanał YouTube pod tytułem: Damian Gawrych. Wszystkich serdecznie zapraszamy do „zalukania“, a Ryhowi gorąco dziękujemy za pasjonujące spotkanie oraz życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu ulic całego świata. Do zobaczenia na zawodach!