Plastyka na warsztacie vel klasa 5 i zimna porcelana

  • 2018-02-13
  • 09:15 - 10:00
Plastyka na warsztacie vel klasa 5 i zimna porcelana

Dnia 13 lutego o godzinie 9:15 w szkole powitaliśmy Panią Beatę Radzikowską. Uzdolnioną architekt wnętrz, wizjonerkę oraz znawczynię różnych form ekspresji artystycznej. W ten sposób rozpoczęliśmy cykl warsztatów plastycznych, który objął każdą klasę z osobna. Piątoklasiści zajęli się pracą nad zimną porcelaną.

Dla niewtajemniczonych:

Zimna porcelana jest znana od połowy XVIII wieku, jednakże w Polsce nie jest jeszcze tak popularna,  jak w Portugalii, Wielkiej Brytanii, czy w Meksyku. Jednym z najlepszych artystów tej techniki jest Lulú Mendoza.

Zalety:

-delikatna, miękka, jedwabista w dotyku, wytrzymała, wykonuje się ją w warunkach domowych, nie trzeba jej wypalać lub suszyć w piecu, gdyż wysycha na powietrzu, barwi się ją na różne kolory przed wyschnięciem lub maluje po wyschnięciu,

Jedyną wadą tej techniki jest jej kruchość. Figurek nie należy narażać na trudne warunki atmosferyczne.

Tajny przepis Pani Beaty to:

– mąka ziemniaczana,

– taka sama ilość kleju stolarskiego,

– oliwka dla dzieci min. 2 łyżki,

– kilka kropel cytryny,

– ewentualne barwniki lub brokat.

 

Składniki ze sobą mieszamy, a gotowe figurki suszymy na kartce około 12 godzin.

Gdy rozwałkujemy masę cieniutko i po wysuszeniu spojrzymy pod światło, zauważymy, jak pięknie przenikają przez nią promienie słoneczne.

W masie możemy odbijać np. pieczątki, gałązki, liście; co sprawi, że efekt końcowy będzie jeszcze ciekawszy.

 

Dzieci poradziły sobie świetnie w pracy z nową techniką. Co ciekawe… Głównym tematem figurek były nadchodzące Walentynki 🙂 Ach, love is in the air!