Dzieci i kultura japońska. Pierwszaki składają origami

  • 2018-02-19
  • 09:15 - 10:00
Dzieci i kultura japońska. Pierwszaki składają origami

19 lutego 2018 r. o godzinie 9:15 Pani Beata Radzikowska (nasza architekt wnętrz i adoratorka sztuki) poprowadziła bardzo kreatywne, jednakże niezwykle wymagające zajęcia origami.

Origami to sztuka składania papieru, znana w Japonii od najdawniejszych czasów. Niemal każdy Japończyk potrafi z kawałka papieru wyczarować fantastyczny świat zwierząt i innych postaci czy przedmiotów; pod zręcznymi palcami materia ożywa przybierając realne kształty. To, co można wydobyć z kawałka papieru, zależy właściwie od fantazji i znajomości reguł składania. Główną zasadą origami jest zaginanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich kierunkach – powstałe w ten sposób płaszczyzny są tylko symetrycznie na siebie nakładane.

Technika składania papieru rozwinęła się w VII wieku, kiedy to Japonia była odizolowana od reszty świata, zaś panującą religią była narodowa religia shinto. Japonia nawiązała wtedy stosunki handlowe z Chinami i zaczęła sprowadzać papier z Państwa Środka.

Technika wyrabiania papieru ręcznie czerpanego znana była jedynie Chińczykom, sprowadzany do Japonii papier był więc towarem bardzo drogim. W Japonii papier kojarzony był z bogiem. Po japońsku KAMI to bóg. KAMI to również papier. W obu przypadkach dźwięk jest ten sam: papier i bóg to jedność. Japończycy przyozdabiali swoich bogów w papierowe symbole boskości. Od tej pory zaczęła się sztuka origami – traktowana jako czysta sztuka o znaczeniu magicznym. I ta właśnie tradycja przetrwała do dzisiaj. Japończycy składają bogom w ofierze papierowe wota, prosząc o zdrowie i szczęście dla siebie oraz swoich najbliższych.

Historia mówi nam, że już w IX wieku tworzone były przeróżne formy i kształty z papieru, zaś dziewczynki bawiły się wtedy papierową żabką. Pojawił się więc element zabawy.

Na przełomie XVII i XVIII wieku Japończycy opracowali własną technikę wyrobu papieru nazywanego „washi” i zaczęli go produkować w dużych ilościach. Stał się, co naturalne, towarem tańszym, a przez to szerzej dostępnym. Właśnie od tej chwili rozpoczął się pełny rozkwit origami sztuki ofiarowanej Bogu, a także origami – sztuki o charakterze świeckim, użytkowej, związanej z czystą przyjemnością, zabawą.

Pierwszaki na lekcji tworzyły z papieru zwierzątko sympatyczne i wyjątkowe – kameleona.