Cuda z plasteliny w klasie siódmej. Magiczne witraże na prostych kubeczkach

  • 2018-02-16
  • 10:10 - 10:55
Cuda z plasteliny w klasie siódmej. Magiczne witraże na prostych kubeczkach

16 lutego 2018 r. Pani Beata Radzikowska -architekt wnętrz i miłośniczka sztuki- poprowadziła warsztaty plastyczne w klasie siódmej. Tematem przewodnim była wszystkim znana, jednak często niedoceniana plastelina.

Plastelina to masa wykonana z wazeliny zmieszanej z węglanem wapnia – kredą z kwasem tłuszczowym (głównie sterynami), służąca do modelowania przestrzennego. Masa staje się plastyczna w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka, natomiast w temperaturze pokojowej traci plastyczność, jednak nie twardnieje na zawsze.

Zalety:

– możliwość wielokrotnego użycia,

– nie wysycha na powietrzu,

– nietoksyczność,

– odporność na zabrudzenia,

Wymaga jednak lekkiego rozgrzania w dłoniach przed użyciem, poprzez rozcieranie lub umieszczenie w garnku z ciepła wodą.

Wynaleziona została przez aptekarza Franza Kolbe w 1880r. Innym pretendentem do miana wynalazcy plasteliny jest Anglik , nauczyciel rzeźby – William Hartbutt, który poszukiwał materiału o właściwościach zbliżonych do gliny, lecz do wielokrotnego użycia.

Plastelina używana jest :

– w zabawach edukacyjnych,

– w drobnych pracach montażowych; do uszczelniania.

Klasa VII plastelinę wykorzystała do zdobienia kubeczków. Z pięciu kolorów plasteliny powstała kolorowa rolada, którą uczniowie kroili cieniutko w plastry i przyklejali do kubków. W ten sposób uzyskaliśmy efekt kolorowej mozaiki.