16 lutego 2018 r. Pani Beata Radzikowska -architekt wnętrz i miłośniczka sztuki- poprowadziła warsztaty plastyczne w klasie siódmej. Tematem przewodnim była wszystkim znana, jednak często niedoceniana plastelina.
Plastelina to masa wykonana z wazeliny zmieszanej z węglanem wapnia – kredą z kwasem tłuszczowym (głównie sterynami), służąca do modelowania przestrzennego. Masa staje się plastyczna w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała człowieka, natomiast w temperaturze pokojowej traci plastyczność, jednak nie twardnieje na zawsze.
Zalety:
– możliwość wielokrotnego użycia,
– nie wysycha na powietrzu,
– nietoksyczność,
– odporność na zabrudzenia,
Wymaga jednak lekkiego rozgrzania w dłoniach przed użyciem, poprzez rozcieranie lub umieszczenie w garnku z ciepła wodą.
Wynaleziona została przez aptekarza Franza Kolbe w 1880r. Innym pretendentem do miana wynalazcy plasteliny jest Anglik , nauczyciel rzeźby – William Hartbutt, który poszukiwał materiału o właściwościach zbliżonych do gliny, lecz do wielokrotnego użycia.
Plastelina używana jest :
– w zabawach edukacyjnych,
– w drobnych pracach montażowych; do uszczelniania.
Klasa VII plastelinę wykorzystała do zdobienia kubeczków. Z pięciu kolorów plasteliny powstała kolorowa rolada, którą uczniowie kroili cieniutko w plastry i przyklejali do kubków. W ten sposób uzyskaliśmy efekt kolorowej mozaiki.