lut 02,2021

Czy pora uciekać na Marsa?

Grafika autorstwa Marcina Lenkowskiego, jego instagram to @teironius, zaś strona internetowa to www.teironius.pl

 

Życie na naszej planecie zanika w zastraszającym tempie. Przez ostatnie 50 lat, Living Planet Index – wskaźnik bioróżnorodności zwierząt na Ziemi – spadł o 68%. Oznacza to, że obecna populacja wszystkich dzikich zwierząt stanowi niecałą 1/3 tego, co wynosiła zaledwie w 1970.

Największą przyczyną tego zjawiska jest, według raportu WWF, przekształcanie środowisk naturalnych przez człowieka. Aż połowa zamieszkiwanych terenów na Ziemi jest wykorzystywana pod uprawę rolną (51M km2 ze 104M km2) – dla porównania tereny zabudowane zajmują jedynie 1.5M km2. Wcześniej, tereny te przeważnie stanowiły lasy, które zapewniają schronienie wielu dzikim gatunkom, a także regulują stężenie CO2 w atmosferze. Niestety z roku na rok całkowita powierzchnia lasów na świecie maleje o ok. 260 000 km2 – niewiele mniej od powierzchni Polski (313 000 km2).

Obecne zalesienie naszej planety jest zbyt niskie, co znacznie pogarsza kryzys klimatyczny. Nie tylko zatruwamy atmosferę gazami cieplarnianymi, ale też nie wystarcza drzew do ich absorbowania. Stężenie CO2 w atmosferze wzrosło, od początku rewolucji  przemysłowej, z historycznej średniej 260 ppm do 415 ppm – najwyższego poziomu od paru milionów lat. W efekcie, średnia temperatura na Ziemi wzrosła o 1.1°C, a poziom wód o ok. 21 cm. Według prognoz będą one dalej wzrastać w coraz szybszym tempie, zagrażając nie tylko środowisku naturalnemu, ale i bezpośrednio nam – do 2050 zatonąć mogą nadmorskie obszary zamieszkiwane obecnie przez ok. 300 milionów ludzi. A gdyby tego było mało, według naukowców, topniejące lodowce oznaczają odżycie superodpornych wirusów i bakterii, które do tej pory były zamrożone w lodzie.

To nie jest pierwszy przypadek zmiany klimatu na naszej planecie, która doświadczyła już pięciu epok lodowcowych i wielu innych katastrof klimatycznych – jednak tym razem dzieje się to za sprawą działalności człowieka. Erupcje wulkanów czy zderzenia asteroid nie oddziaływały na środowisko do tego stopnia jak ciągłe wylesianie, eksploatacja i zanieczyszczanie. Nie jest jednak za późno, by zmienić nasze praktyki. Warto zainteresować się ekologią i sprawdzić jak można zadbać o środowisko – bo nawet jeśli nie widzimy zmian klimatycznych bezpośrednio za oknem, nie oznacza to, że nic się nie dzieje. Prędzej czy później będą one miały wpływ na nas wszystkich, ponieważ przyroda, jak również gospodarka, są współzależne na skalę światową. Ziemia jest, na razie, naszą jedyną planetą, więc musimy się nią dobrze zaopiekować.

Artykuł powstał w ramach projektu „Młodzieżowa akcja na rzecz środowiska” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG.

 

Źródła:

https://www.un.org/sustainabledevelopment/blog/2019/05/nature-decline-unprecedented-report/

https://livingplanet.panda.org

https://f.hubspotusercontent20.net/hubfs/4783129/LPR/PDFs/ENGLISH-FULL.pdf

https://ourworldindata.org/global-land-for-agriculture

http://www.fao.org/state-of-forests/en/

www.theguardian.com › sep › defor…World losing area of forest the size of the UK each year, report finds | Environment | The Guardian

Climate Change: Global Sea Level | NOAA Climate.gov

http://www.bbc.com/earth/story/20170504-there-are-diseases-hidden-in-ice-and-they-are-waking-up

 

Autor: Max