Warsztaty sportowo-dietetyczne (tym razem) dla dorosłych!

• 2018-11-24
Warsztaty sportowo-dietetyczne (tym razem) dla dorosłych!

Dużo radości w naszych szeregach 🙂 Fundacja „Orlen-Dar Serca” przyznała nam grant na realizację warsztatów sportowo-dietetycznych dla dorosłych w miejscowości Rzeszotków! Nie było łatwo. Wybrano 293 projekty, a ponad 800 odrzucono! Duma nas rozpiera! Drodzy uczestnicy: szykujcie dresiki, startujemy wkrótce!

Naszym targetem są dzieci. To z myślą o nich powstała Fundacja Śmiałka. Ale, ale… edukacja nie pyta o wiek! Pragniemy motywować do rozwoju i nauki również dorosłych. Stąd pomysł na zajęcia właśnie dla nich!

24 listopada 2019 r. w miejscowości Rzeszotków rozpoczęliśmy cykl warsztatów sportowo-dietetycznych dla mieszkańców wsi.
Projekt w całości został sfinansowany ze środków otrzymanych od Fundacji Orlen-Dar Serca. Fundacja ta została powołana przez Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A. Istnieje od 20 sierpnia 2001 roku. Na trzy weekendy wzięliśmy w posiadanie Dom Ludowy. Zabytkowy budynek, który w przeszłości służył jako świetlica wiejska oraz szkoła. Temperatura na minusie, mróz, ziąb i zgrzytanie zębami. Salę próbowaliśmy ogrzać paląc w małym kominku. Na niewiele się to zdało. Na szczęście, z objęć dziadka mroza, wyrwał nas Tomek, trener i instruktor zumby, który w krótkich spodenkach oraz nie dłuższym rękawku, pokazał nam bardzo dynamiczne oraz pełne energii ruchy, które odtwarzaliśmy przy akompaniamencie muzyki latynoskiej. Po godzinie podskoków, tupnięć i tańców, naładowani endorfinami rozeszliśmy się do domów.

25 listopada w progach Domu Ludowego ujrzeliśmy Madzię. Magda jest nauczycielem jogi oraz zajęć ogólnorozwojowych. Jest też bardzo oczytaną i kompetentną osobą, mającą znaczną wiedzę na temat funkcjonowania organizmu człowieka. Magda zaprosiła nas na maty (zakupione w ramach grantu). Od tej pory nie było już łatwo ☺ Takiego rozciągania chyba żadna z nas dawno nie doświadczyła. Poczułyśmy więcej przestrzeni w ciele. Nawet Pani Zosia, seniorka, dzielnie kontynuowała ćwiczenia. Salę ogrzaliśmy ciepłym powietrzem z dmuchawy, wypożyczonej przez sąsiada. We wspólnocie siła!

1 grudnia do Rzeszotkowa przyjechał Łukasz Witczuk z ekipą. Łukasz jest mistrzem Polski, Europy i świata w nordic walkingu. Jego styl jest bardzo charakterystyczny i wymaga czasu. Opanowanie chodzenia z kijkami to kwestia wielu godzin praktyki. Warto! Prawidłowa technika to korzyści zdrowotne dla organizmu, ta błędna może doprowadzić do kontuzji. Uczestnicy warsztatów otrzymali swoją parkę kijów i wyruszyli na dwór. Minus 9 na termometrze nie przeszkodziło w żwawym spacerowaniu. Pan Łukasz jest uśmiechniętą, pozytywną osobą, poza cenną wiedzą podzielił się z nami swoim poczuciem humoru i entuzjazmem. Takie warsztaty powinny być obowiązkiem w każdej małej i dużej miejscowości.

2 grudnia ponownie powitaliśmy Madzię. Tym razem poprowadziła dla nas zajęcia pt. Zdrowy kręgosłup. W ciągu całego życia, jesteśmy narażeni na urazy kręgosłupa. Codzienne czynności, takie jak mycie podłogi, odkurzanie, podnoszenie czegoś, nachylanie się powinny być wykonywane prawidłowo. Magda pokazała nam, jak wdrażać pozytywne nawyki związane z postawą ciała.

8 grudnia rozmawialiśmy o diecie, w szczególności o skarbach wsi, takich jak zakwas z buraków, czy kiszone warzywa. Agata przygotowała broszurkę informacyjną, która jest dostępna w zakładce „galeria“. Dyskusja była bardzo ożywiona. Uczestnicy dzielili się swoimi pomysłami na przepisy fit. Dowiedzieliśmy się, jak upiec pyszny chleb i zrobić leczniczą zalewajkę z czosnku.

Warsztaty sportowo-dietetyczne miały na celu integrację społeczności Rzeszotkowa oraz upowszechnienie sportu. Mamy nadzieję, że zmotywowaliśmy uczestników do zmiany na lepsze. Wierzymy, że takimi małymi kroczkami jesteśmy w stanie ożywić każdą społeczność i stworzyć wspólnotę bliskich sobie i oddanych ludzi.