Boćki z klasą

• 2019-05-27
Boćki z klasą

Lubicie bociany? My również. Czy wiecie, że człowiek przez swoją działalność szkodzi boćkom, dlatego należy nawoływać do ochrony tego gatunku? Nie wiedzieliście? Stąd pomysł na ten projekt 🙂 Od 27 do 31 maja tego roku Grupa Ekologiczna z Siedlec poprowadzi fantastyczne warsztaty dla dzieci z przedszkola, klasy 1 i klasy 2 Szkoły Podstawowej w Hołubli, a także ich rodziców i dziadków. Będą to warsztaty teoretyczne oraz praktyczne (terenowe) z ogromną dawką wiedzy, atrakcji, zabawy i śmiechu. Mają na celu przybliżyć dzieciom postać Pana Boćka. Kim jest? Czym się charakteryzuje? Czego potrzebuje? Jak możemy o niego zadbać? Pan Ireneusz Kaługa (prowadzący nasze zajęcia) opowie o swojej organizacji, która już od wiele lat monitoruje populację bociana białego w Polsce. Warsztaty odbędą się w godzinach porannych na terenie szkoły i wsi Hołubla. Projekt finansowany jest ze środków Fundacji Santander.

Plan warsztatów:
27 maja – warsztat teoretyczny. Kim jest Pan Bociek? Garść ważnych informacji i projekcja filmu „Reksio i bocian”
28 maja – warsztat terenowy. Co bociek robi w gnieździe? Obserwacja bocianiego gniazda, naśladowanie boćków, zdjęcia gniazd
29 maja – warsztat teoretyczny. Jaka jest dieta Pana Boćka? Żerowiska oraz ich ochrona. Pokaz Power Point
30 maja – warsztat terenowy. Jak dbać o Pana Boćka? Uprzątniecie żerowisk ptaków
31 maja – Dzień Bociana. Poczęstunek

Na wszystkie zajęcia zapraszamy również rodziców lub dziadków dzieci objętych projektem. Zależy nam na Waszej integracji i wspólnym spędzaniu czasu 🙂
Pod koniec czerwca odbędzie się Wielkie Obrączkowanie Młodych Boćków prowadzone corocznie przez Grupę Ekologiczną. Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Paprotnia! Wspólnie powitajmy nowych lokatorów naszej okolicy 🙂

PODSUMOWANIE:

Projekt okazał się ogromnym sukcesem. Był bardzo udaną syntezą warsztatów teoretycznych i praktycznych. Dzieci z ciekawością i pasją chłonęły wiedzę, a potem wykorzystywały ją podczas zajęć w terenie. Przez pięć dni nasi podopieczni uczyli się, jak chronić bocianie żerowiska oraz co robić, aby populacja bociana białego w regionie rosła w siłę. W projekcie udział wzięło aż sześćdziesięcioro sześciu uczniów. Zajęcia prowadzone były przez doktora Ireneusza Kaługę z Grupy Ekologicznej. Projekt koordynowała Iza Kowalczyk z Fundacji Śmiałka (obecna na wszystkich lekcjach). Pierwszego dnia warsztatów rozdaliśmy dzieciom maskotki bociana i poprosiliśmy, aby przez najbliższy tydzień dbały o nie tak, jak o żywe ptaki. W ten sposób uczniowie poczuli się odpowiedzialni i bardziej zaangażowani w projekt. Tego dnia dzieciaki otrzymały sporą dawkę informacji na temat bociana, jego kuzynów, diety, upodobań, migracji… Drugiego dnia wybraliśmy się na obserwację gniazd. Mieliśmy do dyspozycji profesjonalną lunetę oraz lornetkę. We wtorek odwiedziła nas regionalna telewizja TVP3. Wróciliśmy do szkoły i na jednej nodze przy akompaniamencie klekotania dzieciaki udawały boćki. Trzeciego dnia, w klasie, obejrzeliśmy piękny film o bocianach „Kraina tysiąca gniazd – Żywkowo“, czytany przez Panią Krystynę Czubówną. W czwartek wybraliśmy się na łąkę, na której żerują bociany. Tego dnia dzieci zebrały 29 metrów starego sznurka ze snopowiązałek, aby uchronić młode ptaki przed jego zgubnym wpływem (rodzice wraz z pożywieniem przynoszą sznurki do gniazd, a pisklaki zaplątują się w nie i giną). Następnie rozdaliśmy dzieciom szkła powiększające, aby mogły poobserwować występujące na łące owady i rośliny. Zajęcia zakończyliśmy wywiadami dla Radio dla Ciebie oraz Radio Eska Siedlce (nasze dzieciaki również brały udział w audycji). W piątek bardzo uroczyście zakończyliśmy projekt. Podsumowaliśmy wiedzę z pięciu dni. Dzieciaki wręczyły nam pamiątkowy album o bocianach, a Pani Dyrektor publicznie podziękowała Grupie Ekologicznej i Fundacji Śmiałka za interesujący tydzień. Po apelu, na świeżym powietrzu odbył się poczęstunek dla dzieci, nauczycieli i rodziców. Niestety, ze względu na chłodną wiosnę, bociany przyleciały do nas 10 dni później niż zazwyczaj, dlatego też obrączkowanie odbyło się dopiero 19 czerwca – w dniu zakończenia roku szkolnego (jest to coroczna inicjatywa Grupy Ekologicznej i to ona ustala terminy, a raczej podporządkowuje się kaprysom natury). Z tego względu nasi uczniowie nie mogli wziąć w niej udziału.

Co istotne, Fundacja Śmiałka zakupiła dla bocianów obrączki, które są niezbędne do ich identyfikacji. Odczytane w tym roku, wskazały, że bociany wracają do swoich gniazd, nawet po kilku latach.